28

Ogłoszenia Duszpasterskie

 W TYM TYGODNIU ZMARLI PARAFIANIE: 

 

Zmarła pani BOŻENA SZEJNER, lat 64, z ul. Orzeszkowej 1.

Pogrzeb odbędzie się w rodzinnej miejscowości,

natomiast w naszym kościele będzie odprawiona Msza za zmarła

w najbliższą środę o godzinie 18.30.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

04.06.2023r.

 

 • Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Uświadamiamy sobie nasze włączenie do wspólnoty uczniów Chrystusa przez chrzest w imię Ojca i Syna i Ducha – od tego momentu każdy z nas jest cząstką Kościoła, Mistycznego Ciała Chrystusa.
 • Dzisiaj kończy się czas spowiedzi wielkanocnej.
 • Kolekta dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na utrzymanie naszego kościoła. Bóg zapłać za każdą ofiarę na wymienione cele.
 • Zapraszamy dzisiaj na godzinę 15.30 na nabożeństwo czerwcowe do NSPJ.
 • We wtorek o godzinie 18.00 odprawiamy nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
 • W środę o godzinie 18.00 odprawiamy nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy.
 • W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jak mówimy potocznie Bożego Ciała. Msze Święte będą odprawiane jak w każdą niedzielę. Msza Święta w środę o godzinie 18.30 będzie odprawiana już z Uroczystości. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym dniu w procesji Bożego Ciała. Zapraszamy najpierw na godzinę 9.30 na Mszę na deptaku, na wysokości bloku przy ul. Nałkowskiej 48, następnie przejdziemy w procesji alejką w kierunku kościoła. Zapraszamy „tegoroczne” dzieci komunijne w bieli, w Boże Ciało obchodzimy także I rocznicę Komunii Świętej – zapraszamy zatem również uczniów klas IV z rodzicami i inne dzieci, które rok temu przystąpiły do Komunii. Do tych dzieci mogą dołączyć inne do sypania kwiatów. Liczymy na obecność pocztów sztandarowych i panów niosących baldachim. Chętnych do pomocy przy zbudowaniu ołtarzy zapraszamy na krótkie spotkanie w środę na godzinę 17.30. Nie wyznaczamy konkretnych adresów – zapraszamy każdego, kto ma ochotę pomóc rano w czwartek przy montowaniu i dekorowaniu ołtarzy.
 • W Boże Ciało nie będzie nieszporów, natomiast zachęcamy do adorowania Najświętszego Sakramentu w ciszy. Adorację rozpoczniemy o godzinie 15.00.
 • Nabożeństwa w oktawie Bożego Ciała będziemy odprawiać w naszym kościele w piątek o godzinie 18.00, w sobotę po porannej Mszy, a w niedzielę o godzinie 15.30.
 • Ksiądz Arcybiskup Adrian udziela na piątek po Bożym Ciele dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 • Informujemy, że nasza parafialna uroczystość odpustowa przypada w tym roku w niedzielę 9 lipca.
 • Za tydzień przed kościołem będą zbierane ofiary na wakacyjny wyjazd dzieci z Ośrodka na kolonie. W tym roku dzieci jadą do Międzybrodzia Bialskiego, po stronie Parafii jest transport na miejsce wypoczynku.

 

SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY KATOWICKIEGO
Zapraszam Was do wspólnej drogi!

 

Siostry i Bracia!
Pax Christi. Niech pokój Chrystusa zawsze będzie z Wami!


W środę 31 maja br. Nuncjatura Apostolska w Warszawie podała do wiadomości decyzję Ojca Świętego Franciszka o przyjęciu rezygnacji abp. Wiktora Skworca z urzędu biskupa diecezjalnego archidiecezji katowickiej, co stało się w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. Tym samym, na mocy wcześniejszych decyzji papieża Franciszka, zostałem kolejnym biskupem w Katowicach.

 

Stało się to w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Można by powiedzieć, że jest to święto „wyjścia”. Maryja, po tym jak w Nazarecie – pełna Ducha Świętego – wypowiedziała swoje „fiat” (por. Łk 1,38), wyrusza w niełatwą drogę, by opowiedzieć innym o wielkich dziełach, jakich doświadczyła; by opowiedzieć o Bogu, którego poznała i którego kocha, ale także by posłuchać o tym, jak Bóg działa w życiu innych (por. Łk 1,39-56).

 

Ta scena jest obrazem Kościoła. To Kościół synodalny, Kościół, który wychodzi i idzie; który nieustannie jest w drodze. Kościół spotkania. Taki Kościół chciałbym razem z Wami budować tu, na Górnym Śląsku. Na moim Śląsku. Kościół, do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce. Kościół, który jest skoncentrowany na Chrystusie i chce Go głosić. Kościół, który nie zamyka ani nawet nie przymyka oczu na problemy, ale też nie pozwoli, aby one go sparaliżowały i zatrzymały w misji głoszenia Dobrej Nowiny. Kościół, który – mocą łaski Bożej – wciąż się odbudowuje i odnawia, który uparcie pragnie większej doskonałości i do niej dąży.

 

Zapraszam Was – duchownych i świeckich – do wspólnej wędrówki. Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg.
Oczywiście bardzo boję się tej drogi. Niby mogłem się do niej jakoś przygotować, a jednak się jej boję. Często w ostatnich tygodniach modliłem się słowami Psalmu: „Wprowadź mnie na górę zbyt dla mnie wysoką” (por. Ps 61,3).

 

W zakończeniu Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów Apostolorum successores, które przeczytałem dokładnie, są słowa, które oddają obecny stan mojego ducha. „Urząd pasterski biskupa, to znaczy jego zwyczajna i codzienna troska o trzodę (…), jest bez wątpienia zadaniem bardzo trudnym, zwłaszcza w obecnych czasach. Biskup z pokorną mądrością uznaje kruchość swoich możliwości, lecz bynajmniej nie traci ducha. Wie Komu zaufał (por. 2 Tm 1,12); jest pewny, że chodzi tu o sprawy samego Boga, »który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy« (1 Tm 2,4); ufa, że wszystko może w Tym, który go umacnia (por. Flp 4,13) i dlatego podtrzymuje go nieugięta nadzieja, że jego trud bez względu na to, jaki by był, nie jest daremny przed Panem (por. 1 Kor 15,58). Pan Jezus nieustannie towarzyszy swojemu Kościołowi i jego sługom, zwłaszcza biskupom, którym powierzył kierowanie Kościołem; wraz z tym urzędem daje on łaskę, wraz z brzemieniem dodaje sił” (AS, 232).

 

Drogie Siostry i Drodzy Bracia,
chciałbym raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować mojemu Poprzednikowi, abp. Wiktorowi za jego dwunastoletnie przewodzenie Kościołowi na Górnym Śląsku. Dziękuję za jego szczere zaangażowanie w sprawy ludzi i społeczeństwa, za oddanie, za wiele dobrych i ponadczasowych pomysłów i dzieł.

 

Już dziś zapraszam Was bardzo serdecznie do udziału w ingresie do katedry w Katowicach. Odbędzie się on w sobotę 17 czerwca o godzinie 11.00. Wasza obecność będzie dla mnie bardzo miła i bardzo ważna. Przyjdźcie!
Módlcie się za mnie, a ja obiecuję modlitwę za Was i w Waszych intencjach. Wspierajmy się w drodze, która jest przed nami.
Powierzajmy się opiece Najświętszej Maryi Panny, Pani z Piekar i z Pszowa, oraz naszych Patronów: św. Jacka, błogosławionych śląskich męczenników: ks. Jana Machy, ks. Józefa Czempiela i ks. Emila Szramka, a także św. Józefa, przemożnego Opiekuna Kościoła.

 

Z serca Wam błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

 

Katowice, 1 czerwca 2023 r. Wasz biskup Adrian

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Benedykta w Tychach, siedziba: Tychy, Nałkowskiej 19.