Ogłoszenia Duszpasterskie
W TYM TYGODNIU ZMARLI PARAFIANIE:
Zmarła DANUTA WROŃSKA, lat 70 z ul. Z.Nałkowskiej 7.
Pogrzeb w czwartek (12.09): różaniec o godzinie 11.30, Msza Święta o godzinie 12.00.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
08.09.2024R.
- Dzisiaj obchodzimy XXIII Niedzielę Zwykłą w roku liturgicznym.
- Kolekta jest przeznaczona Wydział Teologiczny UŚ – Bóg zapłać za złożone ofiary.
- Zachęcamy do udziału w niedzielnych nieszporach o godzinie 15.30.
- We wtorek o godzinie 18.00 odprawimy nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.
- W środę o godzinie 18.00 odprawimy nabożeństwo ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
- W czwartek od godziny 17.00 okazja do adorowania Najświętszego Sakramentu w ciszy, o godzinie18.00 odmówimy różaniec w intencji kapłanów i o nowe powołania. W czwartek przypada uroczystość Matki Boakiej Piekarskiej, patronki naszej archidiecezji.
- W piątek przypada 13 dzień miesiąca, na nabożeństwo fatimskie. Po zakończeniu nabożeństwa będzie odprawiona Msza Święta w intencji i w intencjach wszystkich obecnych na tej Mszy
- W najbliższą sobotę przypada Święto Podwyższenia Krzyża – po porannej Mszy będziemy święcić krzyże.
- W sobotę 21 września organizowany jest wyjazd na Dróżki za Zmarłych do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjazd o godzinie 6.15 z parkingu przy kościele, koszt 40 zł, zapisy w kancelarii. W gablotce przy informacji zamieszczony jest numer telefonu do organizatora.
- W czwartek 12 września o godzinie 19.00 w Multikinie będzie wyświetlony film Maryja, Matka ludzkości – poświęcony objawieniom w Guadelupe. Cena biletu 15zł – zapisać się można na listę od razu po Mszy w zakrystii, lub do wtorku włącznie w kancelarii. Polecamy go szczególnie tym, którzy wybierają się w lutym na pielgrzymkę do Mesyku.
- Za tydzień kolekta specjalna na dalsze prace prowadzone w kościele.
KOMUNIKAT
DOTYCZĄCY DZIAŁALNOŚCI BRACTWA ŚWIĘTEGO PIUSA X
NA TERENIE ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
Odnośnie do działalności Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX)
na terenie archidiecezji katowickiej informuję, iż na podstawie aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tegoż Bractwa w Kościele jest kanonicznie nieuregulowany.
Przypominam, że:
1. 21 stycznia 2009 roku papież Benedykt XVI – w nadziei na osiągniecie przez Bractwo pełnej jedności z Kościołem – uwolnił od zaciągniętej ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa oraz trzech innych biskupów wyświęconych bez zgody Stolicy Apostolskiej.
2. W Roku Miłosierdzia, tj. od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku, papież Franciszek udzielił kapłanom Bractwa jurysdykcji do ważnego słuchania spowiedzi i rozgrzeszania, a następnie, w liście apostolskim Misericordia
et misera z 20 listopada 2016 roku, podjął decyzję o wydłużeniu tej możliwości poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień w tym względzie (por. tamże, n. 12).
3. W liście apostolskim Traditionis custodes z 16 lipca 2021 roku papież Franciszek określił zasady sprawowania liturgii rzymskiej sprzed 1970 roku, wskazując m.in., iż „do zadań biskupa diecezjalnego jako moderatora, promotora i stróża całego życia liturgicznego w powierzonym mu Kościele partykularnym należy regulowanie celebracji liturgicznych w swojej diecezji. Dlatego do jego wyłącznej kompetencji należy zezwolenie na używanie w diecezji Mszału Rzymskiego
z 1962 r., z zastosowaniem się do wytycznych Stolicy Apostolskiej” (art. 2).
W dokumencie tym określono również inne szczególne zadania biskupa, a także powinności prezbitera korzystającego z niektórych dawnych form liturgii rzymskiej (por. art. 3‒5). Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dokumencie z 4 grudnia 2021 roku podała dalsze wyjaśnienia i szczegółowe wskazania w tym względzie.
Opierając się na wyżej wymienionych podstawach prawnych, należy wskazać, iż kapłani Bractwa – działając na terenie diecezji bez zezwolenia Biskupa miejsca – sprawują Mszę świętą ważnie, ale niegodziwie, gdyż czynią to poza ramami dyscypliny kościelnej.
- Dlatego wszystkim wiernym, którzy są duchowo przywiązani do Mszy świętej według dawnej formy liturgii rzymskiej (czyli do tzw. Mszy trydenckiej), usilnie zalecam uczestnictwo w Mszy świętej w zaaprobowanych i wyznaczonych do tego miejscach, tj.:
w kościele pw. świętych Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie –
w I i III niedzielę miesiąca o godz. 17:30; - w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku – w II niedzielę miesiąca
o godz. 14:00; - w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach – w II i IV niedzielę miesiąca
o godz. 17:30; - w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim – w IV niedzielę miesiąca o godz. 13:00.
Zapewniam, iż we wskazanych lokalizacjach Msza święta wg dawnej formy liturgii rzymskiej jest sprawowana z zachowaniem przepisów kościelnych, w jedności z Ojcem Świętym oraz Biskupem miejsca.
Zgodnie z postanowieniami zawartymi w liście apostolskim Misericordia et misera z 20 listopada 2016 roku kapłani Bractwa ważnie słuchają spowiedzi i udzielają rozgrzeszenia.
Z modlitwą o dar jedności w Kościele katolickim oraz pasterskim błogosławieństwem,
†Adrian Józef Galbas SAC
ArcybiskupMetropolita Katowicki
ks. Tomasz Wojtal
Kanclerz Kurii Metropolitalnej
Katowice, 3 września 2024 roku,
we wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
VH V-12/24